چاله انواع زنجان ماشین دستگاه انتظامی

چاله: انواع زنجان ماشین دستگاه انتظامی کالای قاچاق مبارزه با قاچاق فرمانده انتظامی

گت بلاگز اجتماعی 7 زمین‌لرزه دردناکی که زمین را تکاند

بزرگترین زمین‌لرزه‌های تاریخ در نقاط متفاوت زمین رخ داده‌اند که خوشبختانه کشورمان میزبان هیچ یک از این زلزله‌های بزرگ نبوده هست.

7 زمین‌لرزه دردناکی که زمین را تکاند

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ میزان خسارت های یک زمین لرزه، بستگی به عوامل مختلفی دارد که فاصله از سطح زمین و شدت لرزش و رانش زمین از جمله آن هاست. بزرگ ترین زلزله های ثبت شده است تا به امروز در نقاط متفاوت کره زمین اتفاق افتاده اند.

زلزله شهر والدویدا در شیلی با شدت 9.5 ریشتر در 22 می 1960

عبارات مهم : تاریخ

بزرگترین زلزله ثبت شده است در تاریخ، زلزله 9.5 ریشتری در شیلی است که با وجود قدرت بسیار زیاد، به علت وقوع در عمق در مقایسه با زلزله های بزرگ دیگر تاثیرات چندان مخربی به جای نگذاشت. زلزله 1960 شیلی، حدود 2000 کشته و دو میلیون بی خانمان به جای گذاشت. عنوان شد که اگر این زلزله در سطح نزدیک تر زمین اتفاق می افتاد، چند برابر زیاد تلفات انسانی و مالی می داد.
زیاد زلزله های مهم در شیلی در دریا رخ می دهد. این کشور حدود 4500 کیلومتر خط ساحلی دارد و اساسا کشور شیلی در ساحل غربی آمریکای جنوبی به صورت بک نوار باریک (با پهنای میانگین حدود 177 کیلومتر) کشیده شده است هست؛ بنابراین طبیعی است که مردم از سوانح ساحلی نظیر سونامی زیاد هراس داشته باشند. در این کشور 123 آتشفشان فعال با حداقل یک فوران در وقت هولوسن (عهد حاضر، در حدود 10 هزار سال گذشته) وجود دارد. یکی از آخرین فوران های معروف در این کشور فوران 5 ژوئن 2011 پویهو –کوردون کاله Puyehue-Cordón Caulle است که موجب شد تا 3500 نفر از محدوده آتش فشان جهت در امان ماندن از تخریب حاصل از این فوران آتشفشانی تخلیه شوند.
زلزله بخش پرنس ویلیامز سوید در آلاسکا با شدت 9.2 ریشتر در 27 مارس 1964
این زلزله در بسیاری از شهرهای مجاور نیز خسارت های سنگینی را به جای گذاشت و 128 نفر از ساکنین شهرهای مجاور کشته شدند. مرکز این زلزله در بخش غیرمسکونی در ایالت آلاسکا اتفاق افتاد که باعث بوجود آمدن سونامی های زیادی در اقیانوس آرام شد حدود سه دقیقه باعث لرزش شد.
زلزله سوماترا در اندونزی با شدت 9.1 ریشتر در 26 دسامبر 2004
زلزله سوماترا سومین زمین لرزه بزرگ و پرقدرت تاریخ هست. این فاجعه در 12 کشور دنیا از جمله اندونزی، سریلانکا، هند، آفریقای جنوبی، تانزانیا، مالزی، مالدیو، یمن، کنیا و ماداگاسکار بیش از 266 هزار کشته به جای گذاشت. در اندونزی 165 هزار و 700 نفر و در سریلانکا 35 هزار و 400 نفر جان خود را از دست دادند.
شاید بتوان گفت منطقه سوماترای اندونزی زلزله خیزترین منطقه دنیا است شاید در این منطقه سالی 2 یا 3 سونامی یا زلزله بالای 6 ریشتر مهمان مردم باشد.

زلزله سواحل شرقی هفوشو در ژاپن با شدت 9 ریشتر در 11 مارس 2011

این زلزله در شهر سندای در سواحل شرقی ژاپن رخ داد که بیش از هزاران کشته بر جای گذاشت. ساعت 14:46 به وقت محلی، مردم ژاپن و خصوصا ساکنان مناطقی که در سواحل اقیانوس آرام قرار دارند زلزله شدیدی را احساس کردند. شدت این زمین لرزه به حدی بود که تکان های ناشی از آن در توکیو، پایتخت و بسیاری دیگر از شهرهای ژاپن احساس شد.
زمان زیادی از وقوع زلزله نگذشته بود که تلویزیون ملی ژاپن اعلام کرد کانون این زمین لرزه که با بزرگی 9 در مقیاس ریشتر، در نزدیکی سواحل شمال شرق ژاپن در اقیانوس آرام روی داده، در نقطه ای در 400 کیلومتری شمال شرق توکیو و در عمق 10کیلومتری بستر اقیانوس آرام قرار دارد.
درحالی که وحشت از زلزله سراسر ژاپن را فرا گرفته بود، خیلی سریع خبرهای بدتری منتشر شد که این وحشت را چند برابر کرد؛ هشدار راجع به وقوع یک سونامی مرگبار. براساس این هشدارها، تا ساعاتی بعد سونامی ای با امواجی به ارتفاع 10 متر، سواحل ژاپن، فیلیپین، هاوایی، اندونزی، تایوان و سواحل روسیه در اقیانوس آرام را در برمی گرفت. منشتر شدن این هشدار، بعضی از کشورهای منطقه اقدام به انتقال ساکنان مناطق ساحلی به مناطق امن کردند و از جمله روسیه با صدور هشدار وقوع سونامی، از اهالی سواحل شرقی این کشور خواست تا به مناطق مرتفع پناه ببرند.
این زلزله بزرگترین زلزله ثبت شده است در تاریخ ژاپن است که به راه های ارتباطی و شبکه های حمل و نقل به اندازه ای خسارت وارد کرده است که ارزیابی کامل تلفات بسیار سخت هست. بعد از آن که سیستم خنک کننده تاسیسات هسته ای فوکوشیما داییچی از کار افتاد، مقامات دستور ترک سریع این منطقه را دادند، ولی با این وجود آمار کشته شدگان و خسارت ناشی از آن بسیار زیاد بود.

زلزله شهر کام چاتکا در روسیه با شدت 9 ریشتر در 4 نوامبر 1952

زمین لرزه چاتکا در تاریخ ۴ مه ۱۹۵۹ میلادی، برابر با ‎۱۳ اردیبهشت ۱۳۳۸، در منطقه شبه جزیره کامچاتکا رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵ کیلومتر بود و بزرگی آن 9 ریشتر اعلام شد.

کام چاتکا در گذشته به فوران آتشفشان بسیار معروف بوده و همچنین در سال 1923 نیز زلزله ای به شدت 8.5 ریشتر در این شهر رخ داده بود، ولی در مورد زلزله 9 ریشتری که باعث بوجود آمدن سونامی بزرگی در اقیانوس آرام شد که امواج مخرب آن به شمال ژاپن و جزیره هاوایی و سواحل غربی آمریکا نیز رسید.
زلزله شهر مائول شیلی با شدت 8.8 ریشتر در 27 فوریه 2010
زمین لرزه 8.8 ریشتری مائول شیلی، دست کم 700 کشته برجای گذاشت. مرکز این زلزله در ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کُنسپسیون و 325 کیلومتری سانتیاگو، پایتخت شیلی بود، بعد از این زمین لرزه در 53 کشور اعلام خطر سونامی شد.
این زلزله در عمق 25 کیلومتری زمین رخ داده است و دقایقی بعد از این زلزله، چندین بعد لرزه شدید با قدرت 6.3، 6.1، 5.8، 7 و 5.8 ریشتر در این منطقه به وقوع پیوست.
زلزله شهر اکوادور در کلمبیا با شدت 8.8 ریشتر در 31 ژانویه 1906

در پی این زلزله 8.8 ریشتری که 117 سال پیش در مرز کلمبیا و اکوادور اتفاق افتاد و تا سال ها بزرگ ترین زمین لرزه در نیم کره غربی کره زمین بود، حدود 1500 نفر کشته و حدود 5000 نفر زخمی شدند و سونامی بزرگی سراسر اقیانوس آرام را در نوردید. زمین لرزه ساختمان ها را تخریب کرد و شهر کوچک لیبرتاد نشست کرد.
پیش از وقوع زمین لرزه، پیش لرزه هایی در این نواحی رخ داده بود، اگرچه شدت آن ها میانگین بود، ولی به اندازهٔ کافی نیرومند بودند که باعث هرج و مرج شدند و مردم از منزل هایشان به سمت خیابان ها گریختند. زمین لرزه اکوادور صحنه ای از غم و اندوه بود و بقایای جنازه هایی در لابه لای آوار پیداشدند. روزهایی بعد از زمین لرزه، بعد لرزه هایی رخ داد و سیل هایی نیز درگرفت.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تاریخ | ریشتر | زلزله | سونامی | اندونزی | اقیانوس | اندونزی | زلزله

7 زمین‌لرزه دردناکی که زمین را تکاند

7 زمین‌لرزه دردناکی که زمین را تکاند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog